Page 145 - PENGURUSAN DIRI Ting 1 KSSMPK KS
P. 145

LATIH MINDA
                                                                                                                           RUMUSAN
                     LATIHAN
                     LATIHAN
                 1.  Matius berminat menjual sarung telefon bimbit ciptaannya. Berdasarkan
                     maklumat berikut, buat kiraan kos bagi menghasilkan 10 unit sarung telefon
                     bimbit tersebut.

                      a. Kos Bahan Mentah

                                                                     Kos seunit
                          Bahan-bahan                Kuantiti                     Jumlah Kos (RM)
                                                                        (RM)
                           Kain flannel             10 keping          0.50             5.00
                             Butang                   10 biji          0.05             0.50
                           Kad manila               10 keping          0.20             2.00
                              Jarum                 1 batang           0.50             0.50
                             Benang                 1 gulung            1.00            1.00
                                              Jumlah                                    9.00

                    b.  Pengiraan Kos Upah                               c.  Kos Overhed
                        Kerja dilakukan sendiri. Kos upah adalah
                        RM2.00 sejam.                                        Elektrik   =  RM0.80
                        Kos upah  =  1 orang x 3 jam x RM2.00                Air        =  RM0.20
                                   =  RM6.00                                 Jumlah     =  RM1.00

                     i.   Kos pengeluaran:
                     ii.  Kos seunit produk:


                  2.  Sarah menghasilkan tudung ciptaannya untuk dijual di pasaran.
                       Dia menempah label khas bagi produknya itu. Nyatakan tiga kelebihan
                       menggunakan label jualan?

                         (a)     ___________________________________

                         (b)     ___________________________________
                         (c)     ___________________________________








                   1.   Nyatakan jenis-jenis label produk jualan.
                   2.  Bincangkan kelebihan media sosial dalam pemasaran produk jualan.


               134   NOTA   •  Guru menyediakan lembaran kerja kepada murid.
                     GURU
   140   141   142   143   144   145   146   147   148