Page 300 - Math Smart - 7
P. 300

Check My
              Understanding


                O A machine packs 40 000 eggs in 5 h. How many eggs can it pack in 8 hours?

                O Shane is paid $6.50 for an hour's work. How much is he paid if he works for
                    a)  4 hours?                      b) 11 hours?
                O Bottles of juice cost 89 cents each. How much would
                    a)  5 bottles
                     b)  12 bottles
                    c)  25 bottles
                    of the juice cost?

                O 12 exercise books have a total mass of 504 g. Work out the mass of
                     a)  6 exercise books,            b)  3 exercise books and          c)  24 exercise books.
                O Felicia is paid $23.36 for 4 hours of work. How much is she paid for 12 hours' work?

                O 5 identical cricket balls have a total mass of 700 g.
                    a)  What is the mass of 1 cricket ball?
                     b)  What is the mass of 8 cricket balls?

                O The instruction on a bottle of fruit squash says, "Mix 1 part squash with 6 parts of water".
                    a)  Write this as a ratio.
                     b)  If you use 80 ml of squash, how many millilitres of water is needed?
                © An American tourist changes some American dollars (US$) into Philippine peso (f).

                    She receives ^54.10 for each American dollar.
                     How many peso does she get for US$160?

                O Three tourists from South Africa arrive in Australia for a holiday.
                    They exchange South African rand (R) into Australian dollars ($).
                    Xoli changes R500 and receives A$49.
                    a)  Jannie changes R800. How many Australian dollars does he receive?
                     b)  Charlene receives A$64.68 for the amount of rands she changes. Work out the amount of
                         rands she changes.





              Try and Apply!


              This is a recipe for making an apple pie. It makes
              enough pie for 4 people.                                           butter

              a)  How many apples are needed to make an apple
                   pie for 8 people?
              b)  What is the mass of butter needed to make an
                                                                          self-raising pour
                  apple pie for 2 people?
              c)  Write down the ingredients needed for an
                  apple pie for 12 people.





            UMIT 13        Ratio, Rate and Proportion
   295   296   297   298   299   300   301   302   303   304   305