Page 111 - MATEMATIK T6 SK (SEMAKAN 2017)
P. 111

3             WANG








              KENALI HARGA KOS, HARGA JUAL, UNTUNG DAN RUGI
              KENALI HARGA KOS, HARGA JUAL, UNTUNG DAN RUGI
                   Encik,	bolehkah
              1   kurangkan	harga
                  jual	1	kg	pisang	ini	                                               Maaf	kak,	harga
                    kepada	RM4?                                                        kos	untuk	1	kg
                                                                                       pun	RM4.20.
                                                                                      Untung	hanya
                                                                                     80	sen	untuk	1	kg.
                        Baiklah,	encik.                                                Jika	saya	jual
                                                                                      RM4,	saya	rugi.











                                                                                                TIP
                                                                                                TIP
                                                                                                TIP
                                                                                                TIP
                                                                                                TIP
                                                                                                TIP
                                                                                                TIP
                                                                                                TIP
                                                                                                TIP
                                                                                                TIP
                                                                                                TIP
                                                                                                TIP
                                                                                                TIP
                                                                                                TIP
                                                                                                TIP
                                                                                                TIP
                                                                                                TIP
                                                                                                TIP
                                                                                                TIP
                                                                                                TIP
                                                                                                TIP
                                                                                                TIP
                                                                                                TIP
                                                                                                TIP
                                                                                                TIP
                                                                                                TIP
                                                                                                TIP
                 Kenal	pasti	harga	kos,	harga	jual	dan	untung	        Harga Kos
                 dalam	situasi	di	atas.                               Harga	barang	yang
                                                                      Harga	barang	yang
                                                                      diperoleh	sebelum	dijual
                  a 		Harga	kos	atau	harga	beli	peniaga	bagi
                                                                      kepada	orang	lain.
                     1 kg	pisang	ialah	RM4.20.
                                                                      Harga Jual
                  b 		Harga	jual	1 kg	pisang	ialah	RM5.00.
                                                                      Harga	sesuatu	barang
                  c
                       Untung	=	Harga	jual	–	Harga	kos                yang	perlu	dibayar	oleh
                                                                      pembeli.
                       	        =	RM5.00	–	RM4.20
                       	        =	RM0.80                                    Bagaimanakah	mengira
                                                                           kerugian	sebanyak	20	sen
                     Untung	jualan	1 kg	pisang	ialah	                         jika	harga	jual	RM4?
                     80 sen.                                                      Bincangkan.
                                            Untung	diperoleh
                                            apabila	harga	jual
                                           lebih	tinggi	daripada
                                                harga	kos.
         3.1.1,	       € Bincangkan	pelbagai	situasi	untuk	menerangkan	harga	kos,	harga	jual,
         3.1.2           untung	dan	rugi.                                                          103
                       € Terapkan	nilai	murni	seperti	jujur	semasa	menetapkan	harga	jual	dengan
                         mengambil	kira	kos	upah	dan	masa.
   106   107   108   109   110   111   112   113   114   115   116