Page 133 - MATEMATIK T6 SK (SEMAKAN 2017)
P. 133

3 Jadual	di	bawah	menunjukkan	harga	kos	dan	untung	bagi	1	kilogram
                 sayur-sayuran	yang	diperoleh	seorang	peniaga.
                             Sayur               Harga kos          Untung

                   Kacang	buncis	                    RM5              RM1

                            Cili	                    RM8              RM2


                 Seorang	pemilik	restoran	telah	membelanjakan	RM120	untuk	membeli
                 dua	jenis	sayur	tersebut.	Berapakah	jisim,	dalam	kg,	bagi	setiap	sayur	yang
                 dibelinya?


                 Penyelesaian

                 Fahami soalan


                 •	        	Harga	kos	RM5,	untung	RM1.        •	Berapakah	jisim,	dalam	kg,
                                                                setiap	sayur?
                 •	       	Harga	kos	RM8,	untung	RM2.

                 Fikir cara dan Selesaikan

                                       Harga	kos Untung
              Harga	jual
              ialah	harga	                               Harga	jual	kacang	buncis:
              kos	tambah	                                RM5	+	RM1	=	RM6
              kos	tambah
                untung.
                untung.
                                         Harga	kos       Untung
                                                                 Harga	jual	cili:
                                                                 RM8	+	RM2	=	RM10

                                                                    Guna	kaedah	cuba	jaya.


                            Jisim × harga        Jisim × harga
                Cubaan  kacang buncis                  cili          Jumlah perbelanjaan
                Cubaan

                    1      10	×	RM6	=	RM60 6	×	RM10	=	RM60 RM60	+	RM60	=	RM120
                    2      5	×	RM6	=	RM30 9	×	RM10	=	RM90 RM30	+	RM90	=	RM120

                  Pemilik	restoran	mungkin	membeli	10 kg kacang buncis	dan
                  6 kg cili	atau	5 kg kacang buncis	dan	9 kg cili.




                       € Gunakan	pelbagai	strategi	penyelesaian	masalah	untuk	mengukuhkan
          3.3.1           pemahaman	murid.                                                         125
   128   129   130   131   132   133   134   135   136   137   138