Page 38 - ACE YR IGCSE A TOP APPR' TO MATHS
P. 38

Business + Education = 100% – 15% – 35%      (d)  Original airfare
                                           = 50%                           = $250 ×   100
                          Business content   =  60                                 83
                               50%        90                               = $301.20                         [1]
                          Business content = 33  1  %       [4]    12   ξ
                                            3                                 A      B
                  9   Let Y = each other art pieces that are sold           46   12    16
                      ($150 × 0.68 × 50) + ($150 × 0.55 × 25) + ($150 ×
                      0.48 × Y) = 8000                                        35  5  2
                      Y = 11.63
                                                                                  8
                      Total amount of artwork                                     C
                        Penerbitan Pelangi Sdn Bhd. All Rights Reserved.
                      = 50 + 25 + 12                                                                         [5]
                      = 87                                  [4]    13  (a)  6174 = 2 × 3  ×7 3               [2]
                                                                                     2
                                                                           3
                                                                                   3
                                                                                2
                                                                                        2
                              174 km                                   (b)  √2 × 3  × 7  × (2  × 3)
                                                                            3
                                h      1740 km                             = √2  × 3  × 7
                                                                              3
                                                                                  3
                                                                                      3
                  10  (a)  (i)        =                     [2]
                                6   h     h 2                              = 42
                               60                                          k = 2  × 3
                                                                               2
                                       ( 46 – 4  +   52 )  (174)          (c)  180 = 2  × 3  × 5             [2]
                                                                             = 12
                                                                                    2
                                                                                 2
                                                                                                      2
                                                                               2
                         (ii)  Distance =   60  60                         2  × 3  × 5 × m = multiple of 2 × 3  × 7 3
                                                                            2
                                               2                           m = 7  = 343
                                                                               3
                                                                                      2
                                     = 136.3 km             [2]            180m = 2  × 3  × 5 × 7 3
                                                                                  2
                         (iii) Average speed                                    = 61740                      [2]
                               Total distance                          (d)  61740 = 2  × 3  × 5 × 7 3
                                                                                  2
                                                                                      2
                             =                                             b = 2, c = 2, d = 5, e = 1
                                Total time                                 a = 2  × 3  × 5
                                                                                  2
                                                                               2
                             =  136.3 km                                     = 180                           [2]
                                 52   h                                (e)   180 × f = 2  × 3  × 5 × f
                                                                                    2
                                                                                       2
                                 60                                               = 2  × 3  × 5 × (2  × 3  × 5 )
                                                                                    2
                                                                                               4
                                                                                                  4
                                                                                       2
                                                                                                      5
                             = 157.269 km/h                                       = 2  × 3  × 5 6
                                                                                       6
                                                                                    6
                             = 43.69 m/s                    [2]                 f = 4050000                  [2]
                      (b)  Time                                    14  (a)  Time taken for the first part of the journey
                            1.1 km + 250 m
                          =              = 30.9 s           [2]               3   × 420
                              43.69 m/s                                       4
                      (c)  Speed =   375 km                                =    60
                                 156.5 min                                 = 3 hours
                               = 143.77 km/h                [2]            Time taken for the second part of the journey
                  11  (a)  (i)  4, 3, 7, 1                  [2]               4
                         (ii)  12                           [2]               7   × 420
                                    979                                    =
                      (b)  (i)  Time =    = 2.2 h                               80
                                    445                                    = 3 hours
                             10.10 a.m. + 2.2 h                                          Total distance
                             = 10.10 a.m. + 2 h 12 min                     Average speed =   Total time
                             = 12.22 p.m.                   [2]                             420
                         (ii)  2.2 h ×   7                                             =  3 + 3 + 0.25
                                   11
                             = 132 min ×   7                                           = 67.2 km/h           [4]
                             = 84 min   11                             (b)  Speed of car B = 67.2 ×   100
                             = 1 h 24 min                   [2]                               105
                      (c)  Fuel used                                                   = 64 km/h
                          =  979 km                                        Time car B arrives at City Q
                            55 m/l                                         = 21.30 +   420
                          =  979000 m                                               64
                             55 m/l                                        = 21.30 + 6.5625
                          = 17800 l                                        = 21.30 + 6 h 34 min
                          = 1.78 × 10  l                    [2]            = 4.04 a.m.                       [3]
                                   4
                        Cambridge IGCSE
                                         TM
                  158     Ace Your Mathematics
         Answers.indd   158                                                                                      15/03/2022   11:08 AM
   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43