Page 261 - Math Smart - 7
P. 261

Check My

           Understanding

                A few Singaporean students are visiting Kuala Lumpur. They want to buy
                some souvenirs. To convert the prices from Malaysian Ringgit to Singapore
                dollar, they use a conversion graph to check the prices.
                The line graph below shows the conversion between Malaysian Ringgit
                (RM) and Singapore dollars {S$) on a particular day.

                                 Ringgit and Singapore Dollar
                                     4
                                                 1

                                                                          r



              r 3
               o
              0
               1  2
               Q.
               C
                        If-



                                     4      5   6   7   8   9   10   11
                                        Malaysian Ringgit (RM)



                a)  Ann is buying a model of the Petronas Twin Towers.
                     It costs RM 12. Use the graph to work out the cost in
                     Singapore dollars (S$).
                b)  John is buying a postcard of Kuala Lumpur.
                     It costs RM 9. Use the graph to work out the cost in
                     Singapore dollars {S$).
                c)  Mary is buying 2 pens. They cost RM 3 each.
                     What is the cost of 1 pen in Singapore dollars?
                     How much do 2 pens cost in Singapore dollars?
                                                                           /!  I/'
                d)  Paul wants to buy 3 bars of chocolate showing the
                     Petronas Twin Towers. Each chocolate bar costs RM 6.
                     What is the cost of 1 bar of chocolate in Singapore dollars?
                     How many do 3 bars of chocolate cost in Singapore dollars?


                        Think and Share

                  Let's refer to Question 1. 1 bar of chocolate costs RM 6 and 1 pen costs RM 3.
                  Jane has RM 20 and wants to buy as many chocolate bars and pens as she can.
                  She wants to buy at least 1 chocolate bar and 1 pen.
                  How many combinations of chocolate bars and pens can she buy with RM 20?
   256   257   258   259   260   261   262   263   264   265   266